مقاله, مو

شناخت کامل کراتینه کردن مو به همراه مضرات و فواید آن

شناخت کامل کراتینه کردن مو به همراه مضرات و فواید آن

شناخت کامل کراتینه کردن مو به همراه مضرات و فواید آن عنوان موضوعی است که می خواهیم در مورد آن با شما صحبت کنیم. آیا می دانستید؟ موهای نامرتب، آسیب دیده می تواند شما را پیرتر نشان دهد! افراد با موهای زیبا توجه توام با تحصینی را به چهره خود جلب می کنند، در مقابل، افرادی که موهای نامنظم به همراه موخوره، خشکی مو و پف موی نامرتب دارند نه تنها نگاه توام با شماتت مخاطبین را خواهند داشت، بلکه این ظاهر نامرتب مو آنها را پیرتر از سن واقعیشان نشان خواهد داد.

شاید خودتان ندانید چرا دچار موخوره یا سستی مو شده اید، اما کمی که به عقب برگردید متوجه خواهید شد، سالها رنگ کردن های مو به صورت همیشگی و غیر اصولی، حرارت دادن های بی رویه به مو، آرایش های سنگین مو، استفاده از شامپوها و نرم کننده های نامناسب و در آخر بی توجهی به سلامت مو موجب شده که موهایی شکننده و ضعیف داشته باشید. اما نگران نباشید ما اینجا هستیم تا روشی را بیان کنیم که با انجام اصولی و درست آن می توانید سلامت مو را بازیابید.

کراتین مو چیست؟

کراتین نوعی پروتئین سازنده مو ، پوست و ناخن بوده و نوعی که در ساختمان مو موجود می باشد آلفا کراتین است. وجود کراتین در مو باعث درخشش و صافی مو می شود. می توان گفت از نشانه های نبود کراتین در مو ، وز مو ، گره مو ، موخوره ،خشکی و کدرشدن مو می باشد. متخصصان مو به دنبال ابداع روشی هستند که بتوان به صورت مستقیم کراتین به موها تزریق کرد. اما فعلا یکی از روشهای اصولی برای رهایی از وز مو کراتینه کردن مو می باشد.

شناخت کامل کراتینه کردن مو به همراه مضرات و فواید آن

 کراتینه درمانی چیست؟

درمان کراتینه یک فرآیند شیمیایی است که موهای وز را صاف و درخشان می کند. کراتینه کردن مو را به عنوان یک روکش برای مو در نظر بگیرید. زمانی که کراتین مو کم شده یا به پایین ترین حد خود می رسد موها وز شده ، رطوبت و سایر عوامل محیطی به داخل نفوذ کرده، ساقه مو را متورم کرده و آن را ضخیم و وز می کند. با کراتینه کردن مو، کوتیکول مو را صاف کرده و آن را محکم می‌کنید، بنابراین از موخوره و شکستگی آن جلوگیری می شود.

کراتینه کردن مو مانند یک درمان ضد موخوره، ضد پیری و درمان آسیب استروئیدها بوده و موهایی سالم،صاف و شاداب را برای شما به ارمغان می آورد. زمانی که توسط رنگ و مواد شیمیایی مو حالت طبیعی خود را از دست می دهد، بهترین درمان برای آن کراتینه کردن مو می باشد.

کراتینه مو به روشی گفته می شود که طی آن موهای شما ظاهری صاف و درخشان پیدا می کند و سالم می شود. اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم، کراتین پروتئینی است که به طور طبیعی در موها وجود دارد، این پروتئین تا زمانی که از رنگ و مواد شیمیایی استفاده نکرده اید، باعث صافی، نرمی و سلامت موها می شود. باید خاطرنشان کرد که قبلا افراد کمی از این روش برای برطرف کردن وز مو و ایجاد صافی مو استفاده می کردند، اما امروز سالن های بزرگی به این کار اختصاص داده شده اند.

انواع کراتین کردن مو 

 • کراتینه احیا کننده : در کراتینه احیا کننده، از موادی استفاده می شود که درصد ترمیم و احیای مو بیشتر از درصد صافی است. این روش به افرادی پیشنهاد می شود که موهای بسیار آسیب دیده و شکننده ای دارند و می خواهند موهایشان بیشتر احیا شود. به عبارت دیگر تمرکز روی ترمیم بافت مو، بیش از صافی ظاهری است.
 • کراتینه صافی : کراتینه صافی شامل صافی برزیلی و صافی ژاپنی می شود.
 1.  صافی ژاپنی موها فوق العاده صاف، لخت و ابریشمی می شوند و ماندگاری صافی مو مدت طولانی تری در حدود 6 ماه می باشد.
 2.  صافی برزیلی میزان لختی موها نسبتا کمتر بوده و ماندگاری آن نیز در حدود 4 ماه می باشد.

معمولا اکثر خانم ها به صافی برزیلی علاقه مند بوده و طرفداران این روش بیشتر می باشد. در مورد مدت ماندگاری هر کدام باید این نکته را بیان کرده که این یک قاعده کلی نیست و متناسب با مواد مصرفی و مراقبت از مو، این زمان متغیر می باشد.

چه کسانی نیاز به کراتین مو دارند؟

 • افرادی که موهایشان در اثر رنگ و دکلره سوخته است.
 • کسانی که موهایی مجعد و وز دارند و دوست دارند صاف بودن موی خود را تجربه کنند.
 • افرادی که درخشانی و صافی مو را بر اثر عوامل مختلفی چون استفاده از دستگاه های حرارتی از دست داده اند.

شناخت کامل کراتینه کردن مو به همراه مضرات و فواید آن

آشنایی با فرآیند کراتینه کردن مو 

مدت زمانی که طول می‌کشد تا کراتینه‌تراپی انجام شود، به فرمولی که آرایشگر استفاده می‌کند، همچنین به بافت موی شما و میزان موی شما بستگی دارد. این کار ممکن است بین دو تا چهار ساعت طول بکشد. وقتی وارد شدید، آرایشگر شما ابتدا موهای شما را می‌شوید. سپس آرایشگر درمان کراتینه را روی موهای خیس شما اعمال می کند و اجازه می دهد، مواد کراتینه هر تار را برای حدود نیم ساعت اشباع کند. در روش دیگر آرایشگر ابتدا موهای شما را سشوار می کشد و سپس درمان را اعمال می کند. بسیاری از مشتریان کراتینه کردن مو عقیده دارند، که این روش آنها را از موخوره در فصل تابستان نجات می دهد. به طور خلاصه فرآیند کراتینه کردن مو شامل مراحل زیر می شود.

 • در ابتدا موها با شامپوی مخصوصی به خوبی شستشو داده می شوند.
 • سپس مو را به قدری که درصدی رطوبت بر روی آن باقی بماند، خشک می کنند.
 • پس از آن موها را تقسیم بندی کرده و مو را با قلم مو به مواد کراتینه آغشته میکنند و سپس 20 دقیقه الی نیم ساعت صبر کرده تا مواد اثر نماید.
 • در مرحله آخر موها را با اتو موی سرامیکی اتو کشی می کنند.

انجام کراتینه کردن مو در خانه

برای بعضی این سوال پیش می آید که آیا می توانم این کار را در خانه انجام دهم؟ باید در جواب بگوییم :

از نظر فنی بله، اما انتظار نتایج سالن را نداشته باشید. برای این کار، ابتدا باید محصولات مناسب را بخرید . توجه داشته باشید، محصولات حرفه ای را برای مصارف خانگی خریداری نکنید، زیرا آنها به یک اپراتور مجرب برای استفاده ایمن نیاز دارند. بسیاری از درمان ها حاوی کلمه “کراتین” هستند، اما این به طور خودکار آنها را به “کراتین درمانی” تبدیل نمی کند. همه موها از “پروتئین های کراتین” ساخته شده اند، بنابراین محصولاتی که به نام کراتین نامگذاری شده اند کمیاب نیستند. برای به دست آوردن بهترین تجربه در خانه، به لیست مواد تشکیل دهنده محصولات نگاه کنید.

بسیاری از درمان های صاف کننده در واقع درمان های سیلیکونی شدید و حالت دهنده هستند. پس دستورالعمل ها را نگاه کنید. آیا آنها دستورالعمل های گسترده ای در مورد نحوه شستن، خشک کردن و صاف کردن موهای شما ارائه می دهند؟ اگر نه، احتمالاً یک محصول حالت دهنده استاندارد دارید و نه یک درمان کراتینه. حتی اگر یک درمان کراتینه واقعی بخرید، نتایج شما به اندازه نسخه سالن دوام نخواهد داشت. در جایی که درمان سالن می‌تواند چندین ماه طول بکشد، نسخه‌های خانگی پس از چند هفته از بین می‌روند.

خطرات کراتینه کردن مو

برای تولید مواد کراتینه مو، کراتینی که از بدن حیوانات می گیرند را با مواد دیگر از جمله فرمالدئید مخلوط شده تا به کراتین فعلی که در آرایشگاه ها  استفاده می شود تبدیل گردد. فرمالدئید یک ماده سرطان‌زا است، و اگرچه مقدار فرمالدئید آزاد شده در درمان کراتینه کم است، باید از آن اجتناب کنید، حتی اگر این روش در یک منطقه با تهویه مناسب انجام شود. همچنین فرمالدئید می تواند سبب انتشار گازهای سمی در هوا شود که برای سلامت مضر می باشد و حتی آرایشگران نیز در معرض خطر می باشند.

بهتر است در جلسه مشاوره برای کراتین درمانی فهرست مواد تشکیل دهنده را با آرایشگر خود در میان بگذارید. مطمئن شوید که درمان بدون فرمالدئید است یا حاوی فرمالدئید است. حتی اگر محصول فاقد فرمالدئید باشد، می‌تواند نگران کننده باشد.

خیلی بهتر است که به دنبال درمان های بدون فرمالدئید باشید. برخی ادعا می کنند که آنها به اندازه فرمالدئید موثر و ماندگار نیستند، اما بسیار ایمن تر هستند. به دنبال صاف کننده های دارای اسید گلیوکسیلیک باشید. درمان صاف‌کننده کراتین کراسیلک گلدول که از آن به‌ عنوان ماده فعال استفاده می‌کنتد عالی است زیرا پس از گرم شدن با آهن صاف‌کننده به گاز فرمالدئید تبدیل نمی‌شود.

شناخت کامل کراتینه کردن مو به همراه مضرات و فواید آن

آسیب های کاربرد فرمالدئید

 • تنگی نفس
 • تغییر خلق و خو
 • واکنش های آلرژیک
 • حالت تهوع و سردرد
 • ریزش یا سوختگی مو
 • خارش و سوزش چشم
 • شکستگی و آسیب مو
 • سرفه و خس خس سینه
 • تحریک گلو ، بینی و آبریزش بینی
 • خارش پوست و بثورات پوست و تاول در پوست سر

با موهای رنگ یا دکلره شده می توان عمل کراتینه مو را انجام داد؟

بله ، اما توصیه می شود از شامپو و نرم کننده بدون سولفات استفاده کنند. همچنین موهای خود را یک یا دو بار در هفته و فقط در صورت لزوم شامپو کنند و بهتر است هنگام دوش گرفتن، موهای خود را بدون شامپو با آب بشویید و سپس فقط از نرم کننده استفاده کنید.

در عمل دکلره مو در واقع رنگدانه های مو و همچنین بافت مو طبیعی تا حدی از بین می رود که در نهایت موجب خشکی مو می‌شود. نوعی از عملیات کراتینه کردن مو مخصوص موهای آسیب دیده ناشی از دکلره و رنگ مداوم است. در این نوع کراتینه بسته به عمق آسیب موها در چند نوبت عمل کراتینه کردن مو صورت می گیرد و با ویتامینه کردن مو باعث احیای مو می شود.

کراتینه کردن مو برای چه کسانی ممنوع است؟

 • زنانی که باردار هستند.
 • مادرانی که در دوران شیردهی به سر می برند.
 • خانم هایی که در دوره قاعده گی خود به سر می برند.

محصولات برلیان سبز برای کراتینه کردن مو 

 • پک کراتین مو آرتیزن Artizen Berzilian Keratin Kit
 • پک کراتین مو برزیل کاکائو کادیو Cadiveu Brasil Cacau Keratin Kit
 • کراتین بوتاکس مو K11 ارایبا Erayba Hydraker Keratin Hair Botox
 • ماسک کامل کراتین K10 هیدراکر HydraKer K10 keratin total mask
 • مایع کراتینه درمانی مو و حجم دهنده نلی Nelly Liquid Keratin Spray

کلام آخر

امیدواریم مقاله ی (( شناخت کامل کراتینه کردن مو به همراه مضرات و فواید آن )) برای شما مفید واقع شده باشد. این نوید را به شما می دهیم که در فروشگاه برلیان سبز مشاوران بسیار مجربی هستند که می توانند شما را در انتخاب مواد کراتینه مو و عمل کراتین کردن مو به خوبی راهنمایی کنند. همچنین خوشحال می شویم اگر تجربه ای در مورد کراتین کردن مو دارید، با ما در میان بگذارید.

author-avatar

درباره aaliabadi

من اینجام تا کمک کنم دانش خودم و شما نسبت به جهان پیرامونمون بیشتر بشه بخصوص در زمینه محصولات آرایشی و بهداشتی. امیدوارم با نوشته هام کمک کنم شما آگاهی بهتر و بیشتری پیدا کنید و در نتیجه انتخاب و خرید بهتری داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *